Sedm pochybností o nejnovější ambici vrchlabského starosty

27. září 2008 v 12:06 | Anonym

Vážení voliči 39. senátního okrsku,

První pokus Vám sdělit několik informací k veřejnému působení vrchlabského starosty byl včera, 14:06, zablokován, a to pod záminkou porušení autorského zákona, tj. převzetí fotografie kandidáta ze záhlaví jeho oficiální webové prezentace. Překvapilo nás, kolik úsilí je někdo ochoten vynaložit k tomu, aby se několik informací z médií dostalo k několika čtenářům ztraceným v internetovém labyrintu. Nicméně i to svědčí o tom, jak si někdo představuje svobodnou politickou soutěž a diskusi.
Tento web - výsledek občanské iniciativy - Vám chce k Vaší úvaze předložit sedm věcných pochybností o kandidatuře Jana Sobotky do senátu a obohatit jimi diskusi o nejnovější ambici vrchlabského starosty. To je vše. Zbývá jen připomenout, že dané pochybnosti jsou formulovány výhradně na základě informací z regionálních i celostátních médií. Už nám prosím tento blog neblokujte.

Vrchlabí: věc veřejná? Věc tajná! (I.)

 • "Chtěl bych, abychom se nějakým způsobem více přiblížili našim občanům" (Jan Sobotka po nástupu do funkce starosty, Krkonošské noviny 6.1.1999)
 • "Naprostým unikátem nejen v kraji, ale i v celé republice, je Vrchlabí, kde zastupitelé na veřejných zasedáních o většině záležitostí rozhodují tajně prostřednictvím anonymních hlasovacích lístků. Ani občané přítomní na zasedání tak nemají šanci zjistit, jak kdo hlasoval.
 • Vedení vrchlabské radnice na tajném hlasování nic protiprávního nevidí. Naopak si je pochvaluje." (MF Dnes 2.5.2007)

Městský časopis Puls: jen pro některé (II.)

 • "Pravidelně publikuji v městském zpravodaji Puls. Snažím se na jeho stránkách čtenářům podrobněji vysvětlit důležité okolnosti různých rozhodnutí zastupitelstva města." (Jan Sobotka na www.jansobotka.cz)
 • "Nebudou zveřejňovány příspěvky o politickém dění ani příspěvky jednotlivců zastupujících zájmy politických stran" (z pravidel pro zveřejňování příspěvků v časopise Puls 6/2008)
 • Pozn.: Zákaz publikování se týká i petic na zřízení přístřešků pro bezdomovce a na články o vrchlabské nemocnici.

Kauza Lustyk (III.)

 • Bývalý vedoucí odboru vnitřních věcí Roman Lustyk smyšlenými nákupy zboží městskou pokladnu připravil minimálně o půl milionu korun. Úředník, který pracoval na radnici třináct let, dostal okamžitou výpověď a jeho případem se už zabývá policie (MF Dnes 13.9.2007)
 • "Zastupitel Teplý společně s kolegou Jüptnerem před dvěma lety vznesli námitku, že Lustyk zřejmě dodává úřadu spotřební materiál skrze vlastní firmu" (Krkonošský deník, 22.9.2007).
 • "Nikdy jsem na zastupitelstvu neslyšel, že by někdo upozorňoval na to, že pan Lustyk krade". Jan Sobotka v Krkonošském deníku, 22.9.2007.
 • "Každý rozumný člověk, který pracuje v řídící funkci, pochopí, že jsou věci, kterým nelze zabránit." Jan Sobotka v Krkonošském deníku, 5.10.2007.
 • "K tomu mohu jen dodat: nepracovala firma v níž pracoval pan Ing. Lustyk také pro pana starostu ? To by měl zjistit někdo jiný..." Pasáž z příspěvku Lenky Krátké (pokladní, jež dostala po kauze od městského úřadu výpověď), kterou redakční rada Pulsu (Puls 6/2008) před jeho uveřejněním vyškrtla.
 • "Úředník podle výsledků vyšetřování připravil město smyšlenými nákupy zboží od své vlastní firmy asi o 1,5 milionu korun. Radnice bezprostředně po odhalení tunelování městského rozpočtu loni v září mluvila o podstatně nižší škodě." (MF Dnes 31.3.2008)

Pokuta pro LIDL: Děkujeme, ale vymáhat nechceme (IV.)

 • "Dostavba prodejny LIDL nebyla dokončena v termínu a město proto může požadovat sankci ve výši tří milionů korun. Starosta Vrchlabí prý ale paradoxně pokutu vymáhat nechce." (Prima TV 17.8.2005 19:00)
 • Jan Sobotka:
 • "Firma za nesplnění termínu předání obchodu nemůže vzhledem k administrativním průtahům" (Krkonošské noviny 27.6.2005).
 • "Trvám na tom, že to bude ostuda, která dá špatný signál dalším investorům, říká starosta." (Hradecké noviny 17.6.2005)
 • "Vymáhat pokutu by bylo nemravné" (ČT 1 18:00 12.8.2005).
 • "Obávám se, že striktní vymáhání pokuty při sebemenších komplikacích, odradí budoucí investory od vstupu do města." (Krkonošské noviny 9.9.2005)
 • "Cena pozemku ve Vrchlabí je 1000 Kč. (..) Město však prodalo jeden metr čtverečný za 400 Kč". (Prima TV 17.8.2005 19:00)

Dětské hřiště místo pokuty? Držte hubu.. (V.)

 • MF Dnes (9.9.2005): Vrchlabí - "Kdybyste drželi hubu, tak to prošlo!," vyčetl ve středu při odchodu z jednací síně po rozhodujícím hlasování vrchlabský starosta Jan Sobotka (US-DEU) zástupcům společnosti Agille jejich nabídku půlmilionového daru městu, kterou se podle něj zbytečně připravili o možnost úplného odpuštění třímilionové pokuty. Tím nahrál na smeč svým odpůrcům, kteří už delší dobu tvrdí, že ve sporu se soukromou stavební firmou dostatečně nehájí zájmy města.
* Máte pro svůj výrok nějaké vysvětlení?
Já jsme vycítil, že svým návrhem na finanční kompenzaci ve výši půl milionu korun zkomplikovali situaci. Došlo ke zmatku v hlasování ve chvíli, kdy jsem z výroků zastupitelů cítil, že by to možná dopadlo dobře. A to je celé.
* Dopadlo dobře pro koho?
Pro tu firmu.
* Z toho ale jasně vyplývá, že opravdu nehájíte zájmy města, ale zájmy společnosti Agille, jak vám vyčítají vaši oponenti.
Jak nehájím zájmy města? Já jsem se jen vyjádřil k dané situaci. Nevím, co z toho vyvozujete.
* Něco takového přece neřeknu někomu, s kým mám chladné obchodní vztahy.
Teď nerozumím, jak to myslíte.
* Když budu s někým obchodně jednat a budu si s ním vykat, přece si nedovolím říci to, co jste řekl vy.
To je nesmysl, co říkáte.
* Vy tak mluvíte s lidmi na potkání?
Když jsem náhodou při odchodu z jednací síně narazil na zástupce firmy, tak jsem trochu v emotivním duchu řekl tuto větu a nepoužil jsem v ní zrovna slušné slovo. To ale vůbec neznamená, že s těmi lidmi mám něco víc než obchodní vztah. To je nesmysl.
* Mně opravdu přijde zvláštní, že naprosto cizímu člověku, na kterém byste měl vymáhat pokutu, jste v dané situaci řekl něco takového?
Viděl jste, jak to probíhalo. Byly tři návrhy. Potom se nevědělo, o kterém se má dřív hlasovat. Tak jsem pouze komentoval danou situaci s tím, že kdyby bývali nepřednesli svůj návrh, který to celé zkomplikoval, tak by se odhlasoval ten návrh původní.
* Myslíte, že kdyby nenavrhli půlmilionovou kompenzaci, že by se odhlasovalo prodloužení termínu kolaudace a tím odpuštění celé pokuty?
Ano.

Bazén: "najít cestu mezi investorem a městem" (VI.)

 • "Soukromý investor chce v centru Vrchlabí postavit plavecký bazén a komerční centrum." (Krkonošské noviny 22.11.2005)
 • "Smart Investments z Vilémova na Děčínsku radnici před několika týdny sama oslovila. ,Zastupitelé mě nyní pověřili, abych dál pokračoval v započatých jednáních´, uvedl vrchlabský starosta Jan Sobotka". (ČTK 29.11.2005)
 • "Ve věci sporu v zastupitelstvu města rozhodl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže jednoznačně. Zjistil, že oznámení o zahájení koncesního řízení bylo zveřejněno pouze na úřední desce a ne podle zákona na centrální adrese. Doba zveřejnění byla kratší než měla." (Krkonošský deník 15.11.2006)
 • Reakce Jana Sobotky: "Pro nás je rozhodnutí dobrým výsledkem. Neudělali jsme nic v rozporu se zákonem".
 • "Spokojeně odcházel z jednání zastupitelstva starosta města Jan Sobotka. Povedlo se mu prosadit první kroky, které mají vést ke stavbě akvaparku. ,V usnesení jsme schválili, že bude mezi městem a firmou uzavřena smlouva o smlouvě budoucí na dobu 18 měsíců´, říká." (Krkonošské noviny 2.3.2006)
 • "Na podzim se nám jako investor akvaparku představila společnost Smart Investments. Nyní stejní lidé vystupují jako firma Hedeby, která vůbec nemá v předmětu podnikání developerskou činnost" (zastupitelé v MF Dnes 2.3.2006)
 • "Společnost Hedeby jsme před několika dny odkoupili a její jedinou činností bude zajištění realizace našeho projektu ve Vrchlabí. Majitelem a jednatelem firmy jsem já. Novou společnost jsme nezaložili standardním způsobem jen proto, že nás tlačil čas," vysvětlil Jirouš.
 • "Dostatečnou zárukou pro město bude banka, jejímž prostřednictvím budeme stavbu financovat," sdělil Jirouš. Jméno banky, do níž neznámý investor peníze složí, si však rovněž nechal pro sebe." (MF Dnes 2.3.2006)
 • "Akvapark ve Vrchlabí nevznikne" (3.8.2007 Regionální deníky)
 • "Autor studie akvaparku architekt Milan Jirouš ale odmítá, že by firma o krytý bazén ztratila zájem. "Je to dobře připravený kvalitní projekt. Je pouze potřeba najít cestu mezi investorem a městem," pronesl." (Krkonošský deník 19.6.2007)

Vrchlabská policie: zdivočelé město (VII.)

 • "Vrchlabí (Trutnovsko) 29. července (ČTK) - Pro nově vzniklé sdružení nezávislých kandidátů Zvon, se kterým chce v říjnových komunálních volbách kandidovat současný starosta Vrchlabí na Trutnovsku Jan Sobotka shánějí údajně podpisy při služebních pochůzkách městští policisté, kteří jsou podřízeni starostovi."
 • "Kolem desáté hodiny jsem si byl podat sportku, když do sběrny přišel strážník v uniformě a začal mě i další sázející přesvědčovat, abychom svým podpisem podpořili vznik starostova sdružení."
 • "Události z českých krajů pohledem našich regionálních zpravodajů. Dobrý večer. Strážníci ve Vrchlabí si stěžovali zastupitelům, že zaměstnavatel porušuje zákoník práce. Uvedli, že dostali pokyn, aby se snažili přistihnout zastupitele opozice při přestupku. Za to měli dostat odměnu." (ČT 1 12.12.2007 19:25)

A na závěr něco lehčího ..

 • "Případ začal minulý týden, kdy se lyžařský reprezentant ohradil proti zneužití svého jména na kandidátce nově vznikajícího politického sdružení Zvon. ,Se starostou jsme se domluvili. Pan Sobotka se mi omluvil a považuji věc za ukončenou,´ sdělil český sdruženář a bývalý reprezentant Ladislav Rygl. Dále se k věci odmítl vyjadřovat. Starosta schůzku potvrdil. Její závěr ale prezentoval jinak. ,Neomluvil jsem se mu, ale jestli to takto chápe, tak jsem rád,´ upřesnil Sobotka." (Noviny Jičínska 18.8.2006)
 • "Je to všechno hrozně komplikované (..)Vrchlabí bodovalo v Unii spíše s menšími projekty a nižšími dotacemi. ,V poslední době jsme získali dotaci na propagaci regionu ve výši zhruba šesti set korun´" (Jan Sobotka v Krkonošském deníku 12.10.2006)

.. a něco k zamyšlení

 • "Vedení města obhájilo své pozice, starostou se stal opět Jan Sobotka (US-DEU).. Občané jsou spokojeni. Lidé po vyhlášení spontánně tleskali. (..) ,Starosta je slušný člověk, znám ho od mládí, nevěřím, že by někdy udělal něco špatného´, reagovala Lenka Barešová". (Krkonošské noviny 15.11.2002)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 vcndhspbakp vcndhspbakp | E-mail | Web | 31. května 2009 v 20:53 | Reagovat

3hQAhY  <a href="http://zpascgesyhge.com/">zpascgesyhge</a>, [url=http://vgqytpthtcuy.com/]vgqytpthtcuy[/url], [link=http://lfnwrkgcoabl.com/]lfnwrkgcoabl[/link], http://qoipuypvvffk.com/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama